Live schedule

Now playing Thu 11:00 12:00

Private Hearts

Private Hearts w/ Elias Mazian: “Good morn or evening friends. Here’s your friendly announcer.”

Now playing Thu 12:00 14:00

El Natty

EL Rub-a-Dub will take you on an Irie Island Style journey from old dubreggae vinyl to digital dubby steps stumbling across everything in between and beyond.

Now playing Thu 14:00 16:00

Via Brasil

Delicate Brasilian music selected by Jorn & Antal

Now playing Thu 16:00 17:00

Afrobot

Vinyl digger Roeland Otten AKA Afrobot playing obscure gems from all over the world.

Now playing Thu 17:00 18:00

Verde & Salut 80

DJs from Belarus, musicians and organizers of events. Frequent guests of parties and radio shows in Europe and Russia.

Now playing Thu 18:00 19:00

Melting Point

Hosts are Bobby Beige, Troy Dean and Siba Kladic, each bringing their own eclectic flavour of balearic, electronic, ambient, disco and soul obscurities.

Now playing Thu 19:00 21:00

751 & Woody

Now playing Thu 21:00 22:00

CARISTA presents United Identities w/ Sykes

Carista connects the musical dots by going from Hiphop and R&B to House, Broken Beat and everything else in between. Today w/ special guest Sykes.

Now playing Fri 10:00 11:00

Prayer

Prayer is a young, classically trained producer who aims to push classical music into a new, raw space by melding traditional sounds with modern production, topped with a distinct UK sound.

Wednesday - 22 March

  • 12:00 Kid Radio
  • 13:00 BBQ
  • 14:00 The Void
  • 15:00 GERD
  • 17:00 Versatile
  • 18:00 Rege Satanas
  • 19:00 Brain Fried
  • 20:00 Boston Strip
  •  

Thursday - 23 March

  • 11:00 Private Hearts
  • 12:00 El Natty
  • 14:00 Via Brasil
  • 16:00 Afrobot
  • 17:00 Verde & Salut 80
  • 18:00 Melting Point
  • 19:00 751 & Woody
  • 21:00 CARISTA presents United Identities w/ Sykes
  •  

Friday - 24 March

  • 10:00 Prayer
  • 11:00 Vito Guarnieri
  • 12:00 Kommune w/ Nathan Surreal
  • 13:00 Taylan Alan
  • 14:00 Future Vintage
  • 15:00 King Shiloh
  • 17:00 DeepSeaDiscotheque
  • 18:00 Interstellar Funk
  • 19:00 Dekmantel Radio w/ Gilb’R & Brian Not Brian

Saturday - 25 March

  • 13:00 Maggie
  • 14:00 The Mauskovic Dance Band
  • 15:00 Clara 3000
  • 16:00 Dr. Tiquestar’s Radio Show
  • 17:00 Derek Plaslaiko
  • 18:00 Lullabies For Insomniacs
  • 20:00 Joakim
  • 21:00 Claire w/ Mandar
  •  

Monday - 27 March

  • 12:00 Fog Mountain Records
  • 13:00 Shimmering Moods
  • 15:00 Rewire
  • 16:00 Cafe Belgique
  • 17:00 Le Monkey (LAMP)
  • 18:00 Excelsior Records
  • 19:00 Schompus
  • 20:00 Niels Post
  • 21:00 Tainted Love

Tuesday - 28 March

  • 11:00 Will Oirson w/ Vince Watson
  • 13:00 Wicked Jazz Sounds
  • 14:00 Bryan Kasenic
  • 15:00 Lawrence Dubrovich
  • 16:00 IGLU NOISE
  • 17:00 POP CTRL
  • 18:00 Kimchi
  • 19:00 Breakfast Of Champions
  • 20:00 Din Daa Daa
  • 21:00 Bart Fader

Wednesday - 29 March

  • 11:00 Face Time w/ Arif
  • 12:00 Thenamedisinvalid
  • 14:00 Dr. Proper’s Soul Show
  • 16:00 LUPE
  • 17:00 Pieter Legel
  • 18:00 Rege Satanas
  • 19:00 Brain Fried
  • 20:00 Neon Decay
  • 21:00 Etienne Order

Thursday - 30 March

  • 11:00 Antikunst
  • 12:00 Krewcial / John Morales
  • 14:00 Vintage Voudou Radio
  • 15:00 Boris Werner
  • 17:00 Night Flight
  • 19:00 Knekelhuis
  • 20:00 The Soundmachine
  • 21:00 SMIB Radio 8.6
  •  

Friday - 31 March

  • 10:00 House Clash w/ Marmosets
  • 12:00 Funk Bastard
  • 13:00 Richie Fat Fingers
  • 14:00 The Hangover Radio Show
  • 15:00 Radical HiFi’s Version Galore
  • 17:00 That’s How w/ Chaos in the CBD
  • 18:00 Delsin Radio
  • 19:00 Dekmantel Radio
  •  

Saturday - 01 April

  • 12:00 Uprock
  • 12:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Satoshi
  • 13:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Sekan (Jiwa Jiwa)
  • 14:00 Roel de Boer
  • 14:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Robert Bergman
  • 15:00 Strange Sounds From Beyond w/ Malka Tuti Soundsystem with Die Orangen & Katzele
  • 15:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Din Daa Daa
  • 16:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Wah Wah Wino
  • 17:00 Tin Man
  • 17:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Kamma & Massalo
  • 18:00 Stream 2: Rush Hour Weekender w/ Vincent Floyd
  • 19:00 NDR

Monday - 03 April

  • 13:00 Atlas Electronic w/ Hieroglyphic Being
  • 14:00 Spiracles, LES
  • 15:00 Kléo
  • 16:00 Right On Mountain
  • 17:00 Pussy Mothers
  • 18:00 Garrincha’s Pirate Radio
  • 19:00 Margie
  • 20:00 Luuk Bouwman
  • 21:00 Joséphine
  • 22:00 McBain

Tuesday - 04 April

  • 10:00 Taco Fett’s Heavy Heavy Radio Show
  • 11:00 The Tape Escape
  • 12:00 Abel Minnee
  • 13:00 Wicked Jazz Sounds
  • 14:00 Ben Westbeech
  • 15:00 Jiwa Jiwa w/ Dangdut Bange
  • 17:00 All Around The Globe
  • 18:00 Kimchi
  • 19:00 Dj+
  • 20:00 Sushi & The Meatballs

Wednesday - 05 April

  • 11:00 Philogresz
  • 13:00 Affiliated Station
  • 14:00 David Cornelissen
  • 15:00 Betonkust
  • 17:00 Hippies Punch Cats
  • 18:00 Rege Satanas
  • 19:00 Brain Fried
  • 20:00 Audio Culture
  • 21:00 Mattikk

News & Events

Liner Notes 05: Ripley Johnson

Liner Notes is a bi-weekly podcast series with mixes by our favorite selectors, DJs and music enthousiasts from around the world. Red Light Radio breathes diversity, and diversity is just what guitarist Ripley Johnson(Moon Duo / Wooden Shjips) stands for.

Liner Notes 04: Young Marco

Liner Notes is a bi-weekly podcast series with mixes by our favorite selectors, DJs and music enthousiasts from around the world. The next stop in our Red Light Radio x Sonos Liner Notes series is at home, in Amsterdam’s Red Light district, where Young Marco resides.